021-36026572

آزمون تافل

آزمون تافل
1398/07/20
دسته بندی:

آزمون تافل

اگر شما دانش‌آموز یا دانشجوی بین‌المللی باشید و بخواهید در یک دانشگاه در کشوری انگلیسی‌زبان تحصیل کنید، باید آزمون TOEFL (تافل) بدهید. البته آزمون‌های بین‌المللی دیگری هم وجود دارند، ولی اگر می‌خواهید در کشوری مثل کانادا یا آمریکا مشغول به تحصیل شوید، اخذ نمره خوب از این آزمون به شما کمک می‌کند. کلمه‌ی TOEFL مخفف عبارت (Test of English as a Foreign Language) است و به عنوان نام رسمی آزمون در نظر گرفته شده است. در این آزمون ‌مهارت‌های شما در بخش خواندن (Reading)، صحبت‌کردن (Speaking)، نوشتن (Writing) و شنیدن (Listening) سنجیده می‌شود تا مهارت کلی شما در درک و صحبت‌کردن به زبان انگلیسی بررسی شود. مواردی که ذکر کردیم از جمله مهارت‌های ضروری برای مطالعه‌ی آکادمیک در دانشگاه‌ کشورهای انگلیسی‌زبان هستند. بنابراین این آزمون مهارت کلی زبان‌آموز در زبان انگلیسی را می‌سنجد تا مطمئن شود که او می‌تواند در محیطی انگلیسی‌زبان تحصیل کند و موفق شود.

چه کسانی باید در آزمون تافل شرکت کنند؟

در دنیا بیش از 27 میلیون‌ نفر در این آزمون شرکت می‌کنند تا از تسلط و مهارت‌های خود در زبان انگلیسی مطمئن شوند. زبان‌آموزان و دانش‌‌آموزانی در این آزمون شرکت می‌کنند که می‌خواهند در دانشگاه‌ کشورهای آمریکا و کانادا مشغول تحصیل شوند. علاوه بر این، زبان‌آموزانی که قصد اشتغال به کار در کانادا و مهاجرت را دارند، برای اخذ ویزا باید در این آزمون شرکت کنند. 

به شرایط لازم برای شرکت در دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان توجه و دقت زیادی داشته باشید، چون در این دانشگاه‌ها حداقل نمره‌ی لازم جهت قبولی در آزمون تافل ذکر شده است. بنابراین، می‌دانید که تا چه حد باید تلاش کنید و چه نمره‌ای برای پذیرش در آن دانشگاه لازم است.

چرا آزمون تافل بدهیم؟

آزمون تافل مورد تایید بیش از ده هزار موسسه در 150 کشور متفاوت است. همچنین، دانشگاه کشورهایی مثل ایالات متحده‌ی آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند و حتی 98 درصد دانشگاه‌های اروپا این مدرک را می‌پذیرند. این آمار، 100% موسسات Russell Group را هم شامل می‌شود. البته کشورهای کانادا و ایالات متحده‌ی آمریکا و همچنین مقاصد اروپا مثل فرانسه و آلمان این مدرک را می‌پذیرند.

در این راستا، ممکن است رشته‌هایی برای تحصیل پیدا کنید که برای پذیرش به نمره‌ی کمتری در آزمون تافل نیاز داشته باشند و به شما اجازه دهند که به تدریج در این زمینه پیشرفت کنید. بر اساس رشته‌ی مورد نظر و آموزشگاه یا دانشگاه، حداقل نمره‌ از آزمون آیلتس برای اخذ پذیرش، می‌تواند از 61 تا 100 متغیر باشد.

نتایج اخذ شده از آزمون تافل تنها برای دو سال معتبر است. بعد از آن، دیگر هیچ اعتباری ندارد و اگر قبلا در این آزمون شرکت کرده‌اید و حالا می‌خواهید برای اپلای و پذیرش اقدام کنید، باید دوباره در این آزمون شرکت کنید. اگر نتایج این آزمون بخشی از الزامات پذیرش در دانشگاه مورد نظر باشد، پس خیلی مهم است که شما به موقع در این آزمون شرکت کنید و از زمان فعالیت شما مدت زیادی نگذشته باشد. اگر فقط قرار است در دوره‌ای یک‌ساله شرکت کنید، با اخذ نمره خوب از این آزمون امکان اشتغال در شرکت‌ها و کشورهای خارجی بالاتر خواهد رفت.

تفاوت آزمون اینترنتی و کاغذی تافل (در گذشته)

این آزمون به صورت اینترنتی و کاغذی برگزار می‌شود و نحوه‌ی برگزاری این دو با یکدیگر تفاوت دارد. البته امروزه آزمون اینترنتی تافل دستخوش تغییراتی شده‌اند که در بخش بعدی این مقاله آن‌ها را برایتان بازگو می‌کنیم. 

آزمون اینترنتی تافل:

  • بخش خواندن که حدود 54 تا 74 دقیقه طول می‌کشد و در آن حدود 3 تا 4 متن ارائه می‌شود. از هر متن هم تنها 10 سوال پرسیده می‌شود.
  • بخش شنیداری که بین 41 تا 57 دقیقه طول می‌کشد و فایل‌های صوتی در قالب دو مکالمه و یک سخنرانی طولانی یا یک مکالمه و یک سخنرانی کوتاه، ارائه می‌شود.
  • بخش مکالمه که حدود 17 دقیقه طول می‌کشد و شامل شش تسک مختلف است.
  • بخش نوشتاری که حدود 50 دقیقه طول می‌کشد و شامل دو تسک مختلف است که باید آن‌ها را تکمیل کنید.

آزمون کاغذی تافل:

  • بخش شنیداری که بین 30 تا 40 دقیقه طول می‌کشد و شامل سه بخش است.
  • ساختار و بخش نوشتاری حدود 25 دقیقه طول می‌کشد و شامل 25 سوال و 25 مثال برای تشخیص مشکلات است.
  • بخش خواندن که حدود 50 دقیقه طول می‌کشد و شامل 50 سوال از متن است.
  • بخش نوشتاری که حدود سی دقیقه طول می‌کشد و شامل نوشتن یک انشای 250 تا 300 کلمه‌ای است.

تفاوت اصلی بین دو این دو فرمت، در بخش مکالمه‌ی آزمون خلاصه می‌شود که با ساختار و بیان نوشتاری در آزمون کاغذی جابه‌جا شده است.

نحوه‌ی برگزاری آزمون تافل

خواندن و درک مطلب (Reading)

در این بخش پنج متن با موضوعات دانشگاهی به شما ارائه و در ادامه از شما سوالاتی راجع به این‌ متن‌ها پرسیده می‌شود.

مهارت شنیداری (Listening)

بعد از سپری کردن مرحله‌ی خواندن و درک مطلب، به بخش شنیدن می‌رسیم. در این بخش فایل‌های صوتی برای شما پخش می‌شود که معمولا راجع به سخنرانی علمی و دانشگاهی است.

مهارت مکالمه (Speaking)

این بخش از شش تسک مختلف تشکیل شده است. دو تسک این بخش مستقل و چهار تسک به شکل غیر مستقل و تلفیقی ارائه می‌شود. در تسک مستقل، متقاضی باید راجع به موضوعی معمولی، نظر و عقیده‌ی خود را بیان کند ولی در تسک تلفیقی علاوه بر مهارت مکالمه، مهارت خواندن و شنیداری شما هم مورد بررسی و سنجش قرار می‌گیرد. طبق این تسک، شما باید منبعی را بخوانید و اطلاعات به دست آمده را ترکیب و بیان کنید.

این بخش از دو قسمت تشکیل شده است. در بخش اول متنی 200 تا 300 کلمه‌ای به شما ارائه می‌شود که باید آن را مطالعه کنید و نکات کلی آن را به خاطر بسپارید. بخش دیگری را هم باید از طریق هدفون گوش دهید و مطالب آن را به خوبی به خاطر بسپارید. این فاصل صوتی، مطلب 200 تا 300 کلمه‌ای را که خواندید، نقض یا تایید می‌کند.

سپس سوالاتی در رابطه با صورت مسئله پرسیده می‌شود که باید با توجه به اطلاعات خود از متن و فایل صوتی، ایده‌هایتان را بنویسید. حداقل متن نوشته شده باید بین 150 الی 200 کلمه‌ای باشد.

در بخش بعدی هم موضوعی به شما ارائه می‌شود که باید راجع به آن، یک انشاء سه پاراگرافی بنویسید. حداقل تعداد کلمات برای این بخش هم 300 کلمه است.

کجا می‌توانم در آزمون تافل شرکت کنم؟

تقریبا 4500 مرکز برگزاری آزمون تافل در 165 کشور مختلف وجود دارد. این یعنی مراکز شرکت در این آزمون به راحتی در دسترس شما قرار می‌گیرد و می‌توانید نزدیک‌ترین مرکز شرکت در این آزمون را از طریق وب‌سایت رسمی TOEFL پیدا کنید. در این وبسایت موقعیت‌ها و مراکز برگزاری آزمون ذکر شده‌اند و به شما مکان‌های مورد اعتماد و حقیقی را معرفی می‌کنند.

وضعیت زبان‌آموزان ایرانی برای شرکت در آزمون تافل

خوشبختانه بر خلاف گذشته که این آزمون فقط به صورت حضوری صورت می‌گرفت؛ اما امروزه می‌توان از راه دور و به صورت اینترنتی در این آزمون شرکت کرد. این آزمون اینترنتی در شهر‌های مهم و بزرگ کشورمان مثل تهران، اصفهان، شیراز و … نیز برگزار می‌شود.